Dks - Oslo kommune

Adresse: Postboks 6127, Etterstad, 0602 Oslo

Telefon: 23 46 70 63Faks: 23 46 70 75Kontakt: Den kulturelle skolesekken Nettsted: http://www.dks.osloskolen.no

Utvid

Frogner

Utvid

Deutsche Schule Oslo - Max Tau

Adresse: Sporveisgata 20, 0354 Oslo

Telefon: 22 93 12 20Faks: 22 93 12 30Kontakt: Line CrannerNettsted: http://www.dsoslo.no

Alderstrinn: 1. trinn - 9. trinn

Utvid
Tilbake

Fortellingen om et mulig drap

La elevene bli med på spennende teatersport om Håkon Sverresson, som ble konge som tjueåring og døde etter snaut to år i tronstolen. En norsk konge i middelalderen hadde mange fiender, Håkon hadde attpåtil arvet noen av farens. Det korte livet hans var dramatisk, og gutten var konge i en urolig tid. Ble han drept? Mye kan tyde på det.

Noen av elevene får ulike roller i spillet (rådgivere, birkebeinere, baglere, hirdmenn), og utstyres med lette kostymer og rekvisitter. Det hele ledes av to skuespillere som fungerer som regissør,  forteller, konge og så videre. Elevene er med på historien og de får instruksjoner underveis.

Forestillingen er basert på en bok av Jon Ewo.

Målgruppe: 5. - 7. trinn
Påmelding: Valgfrie produksjoner må bestilles innen 1. september.
Klikk her for påmelding.
 

Lærerveiledning


Forberedelser

Den beste forberedelsen gjør dere ved å lese (hele eller deler av) boka Fortellingen om et mulig drap av Jon Ewo. Den gir en god innføring i Norgeshistorien, både geografisk og tidsmessig. Og vi mener at det er av stor betydning for elevenes utbytte av forestillingen at de har et visst kjennskap til disse tingene. Selv om Jon Ewo tar seg noen friheter i boken sin, er de historiske rammene for fortellingen – og beskrivelsene av tiden – korrekte.

Snakk gjerne med elevene om hvordan det var å leve i dette landet på denne tiden og de store forskjellene mellom en konge og en vanlig mann (for ikke å snakke om en kvinne). Fortell litt om Birkebeinerne og Baglerne – de to gruppene som kjempet om kongemakten. Og gjerne om ferden de to birkebeinerne Torstein Skevla og Skjervald Skrukka gjorde i 1206, da de gikk på ski fra Viken (Oslo) til Nidaros (Trondheim) med den to år gamle Håkon Håkonsson, og dermed reddet kongemakten fra Baglerne.

I tillegg vil vi anbefale at lærerne fokuserer på litteraturen og sjangeren i denne boken:
Dette er en faktabok. Hva skiller den fra en skjønnlitterær bok? Hvilke virkemidler bruker forfatteren? Han blander seg selv inn i historien, han dikter opp både leger og etterforskere – hvordan passer det inn i en faktabok? Og hvis det fungerer i dette tilfelle – hva er årsaken?

Forbered også elevene på at de (noen av dem) er så heldige at de denne gangen skal få være med å spille selv. Teatersport er morsomt – og dette er overhodet ikke skummelt eller farlig.

Om utøvere og produsenter

Arrangert av:
Dks - Oslo kommune
I samarbeid med:

Litteraturbruket


Om kunstner / utøver / gruppe

Mer informasjon på hjemmesiden: www.litteraturbruket.no


Medvirkende

  • Camilla Frey (skuespiller)
  • Torgny Gerhard Aanderaa (skuespiller)
  • Eduardo Garcia-Drageseth (teknikk)

Multimedia og ressurser

Bilder

Fortellingen om et mulig drap

Foto: Siv Nærø

Fortellingen om et mulig drap

Foto: Siv Nærø

Fortellingen om et mulig drap

Foto: Siv Nærø

Scenekunst
5. trinn - 7. trinn

Praktisk informasjon

Programlengde:
Ca 50 min
Maks. publikumsantall:
80
Arena / rom:
Skolen, mediatek/stort klasserom
Bærehjelp:
Intill 2 stk
Oppriggingstid:
30 minutter
Nedriggingstid:
10 minutter
Strøm:
El. uttak, 1 kurs, 10 ampere
Kan blende:
Ja
Merknad om spillested:
Har ikke behov for scene

Arrangører

Arrangert av:
Dks - Oslo kommune
I samarbeid med:

Litteraturbruket

Les mer

Medvirkende

  • Camilla Frey (skuespiller)
  • Torgny Gerhard Aanderaa (skuespiller)
  • Eduardo Garcia-Drageseth (teknikk)
Les mer

Rullebrett 2.0 debug

Site: (292 oslo) Dks - Oslo kommune

Kommune: Frogner

Language: nb

Alle sites

__notransform